Artemis PR900W

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCP

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
mc_iek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 876
Rejestracja: 2015-10-07, 09:46
Lokalizacja: Kępa Niemojewska

Post autor: mc_iek »

Jestem na urlopie, więc w ramach hobby zmajstrowałem sobie łożyskowaną prowadnicę sprężyny zbijaka. Co to da? Nic, taki przerost formy nad treścią, ale tylko ja taką mam! :mrgreen:

https://goo.gl/Wh4M9j
Obrazek

Aluminiowy korpus prowadnicy, stalowy trzpień ze stopką, łożysko kulkowe 7x4x2 i kulka BBs jako górne łożysko

https://goo.gl/nbw8Lt
Obrazek

Prowadnica złożona
https://goo.gl/44BLAo
Obrazek

Porównanie orginalnej i obrotowej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdy patrzę na niektórych ludzi stworzonych na obraz i podobieństwo boże, to cieszę się, że moimi praprzodkami były małpy...
Awatar użytkownika
mc_iek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 876
Rejestracja: 2015-10-07, 09:46
Lokalizacja: Kępa Niemojewska

Post autor: mc_iek »

Dzisiaj wiało porywiście, ale znalazłem chwilkilka żeby pyknąć do tarczy. Dobrze mieć zięcia z drukarką 3d. Dorobił mi ósemkę do spięcia lufy z kartuszem. Strzelcy często usuwają wszelkie spinki z karabinków PCP, ale w PR900W akurat dodatkowe ustabilizowanie końca lufy bardzo się przydaje. Tarcza z dzisiejszego strzelania - 25m, stolik z plastikową konewką jako forkietem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdy patrzę na niektórych ludzi stworzonych na obraz i podobieństwo boże, to cieszę się, że moimi praprzodkami były małpy...
Awatar użytkownika
mc_iek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 876
Rejestracja: 2015-10-07, 09:46
Lokalizacja: Kępa Niemojewska

Post autor: mc_iek »

Ostatnie strzelanie w tym roku.

https://youtu.be/v59VLGhrs9s
Gdy patrzę na niektórych ludzi stworzonych na obraz i podobieństwo boże, to cieszę się, że moimi praprzodkami były małpy...
Awatar użytkownika
mc_iek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 876
Rejestracja: 2015-10-07, 09:46
Lokalizacja: Kępa Niemojewska

Post autor: mc_iek »

Dzisiaj stojaczek z wolnej ręki na 10 metrów. Piąta tarcza w serii.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdy patrzę na niektórych ludzi stworzonych na obraz i podobieństwo boże, to cieszę się, że moimi praprzodkami były małpy...
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Maćku, dobry zięć to skarb. Np. gdy trzeba przenieść wszystkie dane ze starego dysku na nowy sprzęt. Pozdrawiam. :D
Awatar użytkownika
mc_iek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 876
Rejestracja: 2015-10-07, 09:46
Lokalizacja: Kępa Niemojewska

Re: Artemis PR900W

Post autor: mc_iek »

Taki przerościk formy nad treścią, czyli PR900W z regulowanym transferportem.

https://youtu.be/TSJGpMMukQc
Gdy patrzę na niektórych ludzi stworzonych na obraz i podobieństwo boże, to cieszę się, że moimi praprzodkami były małpy...
Awatar użytkownika
mc_iek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 876
Rejestracja: 2015-10-07, 09:46
Lokalizacja: Kępa Niemojewska

Re: Artemis PR900W

Post autor: mc_iek »

Niedawno do mojego PR900W wstawiłem prosty dławik transferportu. Uzyskałem dzięki temu jeden element łatwej regulacji energii początkowej. Oczywiście przy niezmiennym napięciu sprężyny zbijaka regulacja ta ma ograniczony zakres, ale w planach mam jeszcze dorobienie regulowanego napinacza sprężyny. Wtedy zakres regulacji powinien znacząco wzrosnąć. Póki co sprawa wygląda tak:
https://m.youtube.com/watch?feature=you ... W9DoJwuCIk
Gdy patrzę na niektórych ludzi stworzonych na obraz i podobieństwo boże, to cieszę się, że moimi praprzodkami były małpy...
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Artemis PR900W

Post autor: Ślubek »

Tak z ciekawości - transferport (jeśli dobrze rozumiem) to zwykły otwór - czytałem, że w Kandar CP1, aby zmniejszyć jego średnicę, ludzie zalewają mosiężną tulejkę transferportu cyną i wiercą w niej otwór o mniejszej średnicy.

Jak rozwiązałeś regulację? Mozna prosić o jakiś (choćby poglądowy) rysunek?

I jeszcze dwa pytania:
1. Masz jakieś zabezpieczenie śruby regulatora przed swobodnym obrotem i samoczynnym przestawieniem nastawy? Wydaje mi się, że na filmie słyszałem kliki.
2. Czy w/w śruba jest jakoś zabezpieczona przed całkowitym wykręceniem?

Taki fajny projekt, że naprawdę przydałyby się jakieś rysunki, gdyby ktoś chciał podobnie zmodyfikować swój karabin. (BTW, podobno karabiniarze obrażają się na określenie "karabinek" - faktycznie, Wikipedia twierdzi, że karabinek jest wtedy, gdy długość lufy nie przekracza 50-krotności kalibru :^) ).
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
mc_iek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 876
Rejestracja: 2015-10-07, 09:46
Lokalizacja: Kępa Niemojewska

Re: Artemis PR900W

Post autor: mc_iek »

Trochę na temat tego jak to było zrobione jest tu:
https://m.youtube.com/watch?v=ZgQ0qAhsy8s

Najpierw rozwierciłem transferport do 2,4mm. Potem wwierciłem się w niego z boku tym samym wiertłem 2,4mm i nagwintowałem pod śrubę M3. Dotoczyłem śrubę odpowiedniej długości i zapiłowałem półokrągło jej końcówkę. Od spodu główki śruby nawierciłem wianek zagłębień. W korpusie karabinka wywierciłem otwór 3mm głębokości około 10mm i rozwierciłem go do 4,5mm na głębokość 4,5mm. W otwór 3mm wetknąłem sprężynkę od zapalniczki przyciętą do około 8mm. W rozwiercenie 4,5mm wchodzi kulka BBs, która będąc dociskaną do zagłębień w główce śruby sprężynką, pełni rolę blokady samoczynnego odkręcania śruby. Śruba nie jest zabezpieczona przed całkowitym wykręceniem. Póki co nie jest też uszczelniona. Nad tym wszystkim jeszcze myślę.

Jeżeli karabinek to mniej niż 50 kalibrów długości, to PR900w kwalifikuje się chyba do kategorii rusznic. ;)
Gdy patrzę na niektórych ludzi stworzonych na obraz i podobieństwo boże, to cieszę się, że moimi praprzodkami były małpy...
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Re: Artemis PR900W

Post autor: Filo »

"Rusznica wiatrowa" ? To brzmi nieźle.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Artemis PR900W

Post autor: Yurko »

Ślubek pisze: 2019-08-08, 08:56 (BTW, podobno karabiniarze obrażają się na określenie "karabinek" - faktycznie, Wikipedia twierdzi, że karabinek jest wtedy, gdy długość lufy nie przekracza 50-krotności kalibru :^) ).
A propos tego nawiasu, to taka ciekawostka. 50-krotność kalibru 4,5mm daje długość 225mm. Czyli mając wiatrówkę z nieco dłuższą lufą np. 25cm moglibyśmy nazywać ją karabinem. Gdybyśmy jednak z takim "karabinem" wybrali się do UK to zgodnie z tamtejszym prawem, taki "karabin" okazałby się "pistoletem". Wynika to z przyjęcia 30 cm długości lufy jako granicy dla wiatrówek, co jest czym. Jest to o tyle istotne, że w UK pistolety i karabiny wiatrówkowe mają różny limit i skracając lufę i przekształcając karabin mający powyżej 6 ft-lb w pistolet robi się z niego automatycznie FAC...
Awatar użytkownika
mc_iek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 876
Rejestracja: 2015-10-07, 09:46
Lokalizacja: Kępa Niemojewska

Re: Artemis PR900W

Post autor: mc_iek »

Przez ostatnie trzy miesiące miałem sporo ważniejszych spraw na głowie, więc nie było czasu na pomacanie ani PeeRa, ani Stokrotki. Dzisiaj czas się znalazł...
https://youtu.be/_NB7649_XzA
Gdy patrzę na niektórych ludzi stworzonych na obraz i podobieństwo boże, to cieszę się, że moimi praprzodkami były małpy...
sniperoooo
Posty: 2
Rejestracja: 2017-05-12, 15:17
Lokalizacja: polska

Re:

Post autor: sniperoooo »

Filo pisze: 2016-03-28, 22:21 Kupisz , a na tym forum będziesz pierwszy ze swoją oceną . Pamiętaj tylko , że Artemis PCP jest tani , a przetoczki , butle i redukcje będą kosztowały minimum drugie tyle co karabinek . Jeśli chodzi o pompkę , to ja ( wiek robi swoje } pod koniec jestem bliski zawału . Dodać warto , że karabinek do końca dopompuje " pompiarz " o masie minimum 80 kg , bo pod koniec pompuje się wieszając ciało na pompce .
To znaczy że masz do kitu pompkę to nie wina wiatrówki. :smutek: